لوله

Pipe & tupe

ﻟﻮﻟﻪ ﻳﺎ Pipe ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻗﻄﻌﺎﺗﻲ ﺑﻪ ﺷﻜﻞ اﺳﺘﻮاﻧﻪ ﺗﻮﺧﺎﻟﻲ با دو سر باز و سطح مقطع دایره ای شکل (قطر،ضخامت و طول) با جنس های مختلف پلاستیکی، فولادی ،بتنی، پی وی سی، استیل، آلومینیوم، آهن، شیشه و ﺑﺎ ﻃﻮل، ﻗﻄﺮ و ﺿﺨﺎﻣﺖ ﻣﺸﺨﺺ … که جهت جابه جایی و انتقال سیالات به کار می رود  از لوله برای انتقال مایعات، گاز ها، دوغاب ها و ذرات ریز استفاده می شود. متداول ترین لوله های مورد استفاده در لوله کشی صنعتی، لوله های فلزی می باشد این لوله ها به خاطر استحکام بالا و مقاومت در برابر گرما از بهترین موارد در فرایندهای صنعتی، پالایشگاهی  می باشند.

تفاوت Pipe و Tupe

واژه pipe جهت انتقال سیال از یک نقطه به نقطه  دیگر به فاصله نسبتا زیاد و به منظور انتقال  سیال استفاده می شود اما عبارت tube برای گردش سیال در داخل یک سیستم یا ماشین محدود به منظور انتقال انرژی و یا سیستم های ابزار دقیق مورد استفاده قرار می گیرد که عمدتا از جنس فولاد یا مس یا آلیاژهای آن هاست.

اجزای لوله 

 

لوله ها معمولا توسط قطر خارجی و ضخامت دیواره مشخص می شوند و جهت معرفی کامل مشخصات یک لوله موارد زیر می بایست بیان شود:

– سایز

– ضخامت

– جنس

– استاندارد ساخت

– روش تولید

– آرایش انتهای لوله

– پوشش

– طول لوله

اندازه لوله هایی که معمولا استفاده می شود عبارتند از:

(اینچ) 1/2 , 3/4, 1, 1 1/4, 1 1/2, 2, 2 1/2, 3, 3 1/2, 4, 5, 6 , 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 24 

 سایزهای  1/8, 1/4, 3/8 , 1/2 اینچ معمولا برای خطوط ابزار دقیق یا سرویس و سایز خطوط متصله به تجهیزات استفاده می شوند. لوله ها معمولا در طول های 6 یا 12 متر تولید می شوند. انتهای این طول لوله یا صاف می باشد (PE) یا برای جوشکاری پخ شده است (BE ) یا انتهای آنها رزوه دار به همراه یک کوپلینگ است (T&C).

 

جنس لوله را می توان به دو دسته 

فلزی  >لوله های آهنی فولادی>لوله های غیرآهنی استیل 

غیرفلزی >لوله های پلاستیکی 

تقسیم کرد.

 

جدول استاندارد لوله در کاتالوگ