GLOBE VALVE(شیر ساچمه ای)

globe valve

گلاب ولو از سری شیرهای خطی است که برای قطع و وصل، راه اندازی و تنظیم جریان سیال به کار می رود.از گلوب ولو می توان برای جداسازی یا تخلیه نیز استفاده کرد.یکی از پرکاربردترین شیرآلات مهم صنعتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و آب و فاضلاب می باشد. که در کلیه خطوط انتقال سیالات مایع ، گاز و سیالات حامل ذرات معلق جامد به کار می رود. این نوع شیر بخصوص در محل‌هایی که لوله های مسیر جریان کوچک هستند و لازم است دبی تحت تنظیم و کنترل باشد مورد استفاده قرار می گیرند. مسیر حرکت سیال در داخل شیر بطور مستقیم نیست و شاید به همین علت مقاومت بیشتری در مقابل جریان از خود نشان می دهد که خود باعث تنظیم جریان می گردد. این شیر طوری طراحی شده که باعث تغییر جهت جریان سیال که از شیر عبور می کند می شود و در حقیقت حرکت یک دیسک که در مسیر جریان واقع می شود عمل باز و بسته نمودن (یا نیمه باز و نیمه بسته بودن) را انجام می دهد.

 

علت نامگذاری گلوب ولو:

علت نامگذاری این شیر به خاطر شکل ظاهری آن است که به شکل گرد می باشد. ساختمان دریچه و نشیمنگاه آن طوری است که به مجرد برقرار شدن جریان، تماس آنها ‏با هم قطع می شود. همچنین از آن می توان ‏برای تنظیم و کنترل جریان استفاده نمود. ‎متناسب بودن تعداد دور دسته شیر با حجم مجرای خروجی مایع، کار ‏تنظیم مقدار جریان را با دست آسان می سازد‎ . امروزه در شبکه هایی که نیاز به ‏تنظیم میزان دبی عبوری جریان باشد، از این نوع شیر بهره می گیرند.

قسمت های مختلف globe valve

تصویر مقابل قسمت های مختلف یک شیر ساچمه ای را نشان می دهد. همانطور که دیده می شود جریان سیال از ورودی سمت چب با فشار p1 وارد شیر شده و با فشار p2 از سمت مقابل خارج می شود. در بالا ترین قسمت عمل کننده یا همان actuator وجود دارد و همچنین یک سوپاپ برای باز و بسته کردن جریان نیز وجود دارد.

انواع GLOBE VALVE بر اساس طراحی بدنه
گلاب ولو T شکل یا TEE PATTERN GLOBE VALVE

رایج ترین مدل گلوب ولو در صنعت T شکل است. تنظیمات افقی سیت، امکان قرار گرفتن میله  به صورت عمود بر روی دیسک در راستای خط افق را فراهم می کند.این مدل طراحی کمترین ضریب جریان و افت فشار بالاتری دارد. از این مدل طراحی معمولا برای کاربردهایی که افت فشار مهم نیست استفاده می کنیم.

گلاب ولو زاویه ای یا ANGLE PATTERN GLOBE VALVES DESIGN

در این مدل دریچه خروجی دارای زاویه 90 درجه نسبت به دریچه ورودی است و سیال با یک زاویه 90 درجه میچرخد. این مدل نسبت به مدل قبلی ضریب کمتری دارد. از این مدل عموما برای کاربردهایی استفاده میشود که جریان سیال به صورت دوره ای یا پالسی از شیر عبور می کنند.

 

گلاب ولو Y شکل یا WYE PATTERN GLOBE VALVES DESIGN

در این مدل سیت و میله شیر زاویه 45 درجه با هم درست می کنند. بنابراین در این مدل مسیر جریان کاملا مستقیم و حداقل مقاومت در برابر جریان را باعث می شود. برای یک دوره طولانی بدون اینکه نیاز به سرویس باشد می توان از این مدل استفاده کرد.

WP Table Builder