Needel valve

شیر سوزنی یا نیدل ولو برای تنظیم دقیق جریان سیال به کار می رود. با این حال نیدل ولو را می توان به عنوان شیر قطع و وصلی نیز به کاربرد.طراحی شیرهای سوزنی تقریبا مشابه با گلوب ولو است و تنها تفاوت در روش کنترل جریان می باشد. در گلوب ولو برای کنترل و تنظیم از دیسک استفاده می شود در حالی که در نیدل ولو از سوزن استفاده شده است این مسدود کننده به شکل یک مخروط کامل و یا ناقص است.

اهمیت شیر های سوزنی یا نیدل ولو ها

شیر های سوزنی محصولاتی هستند که در زیر مجموعه ی ابزار های دقیق جاگذاری میشوند و از بهترین گزینه هایی می باشند که میتوان برای کنترل جریان عبوری سیالات آن ها را انتخاب نمود . شیر های سوزنی بخاطر به سبب خاصیت کنترل کنندگی خوب و بالایی که دارند و همینطور دقت بالا و سهولت باز و بسته کردن و کار کردن آن برای شیر های گیج بسیار پرکاربرد و پر اهمیت می باشند. دلیل نام گذاری این شیرها دیسک مخروطی و تیز آن ها می باشد.اندازه پورت ورودی در شیرهای سوزنی از 1/8تا 2 اینچ میتواند متغیر باشد. رایج ترین کاربرد شیرهای سوزنی کنترل جریان گازها است.

اجزای شیرهای سوزنی

 

ساختمان شیر سوزنی طوری است که جریان به یک حفره کوچک هدایت می شود و پس از چرخش °90 به نوک یک مخروط هدایت می شود و همان گونه که از شکل پیداست جریان از بین این حفره و یک قطعه سوزنی شکل به خروجی راه می یابد ..دیسک شیر های سوزنی از میله مخروطی شکل نازکی تشکیل شده که از داخل سوراخ مدور صفحه عبور می کند و جریان حرکت سیال را محدود    می سازد.