تبدیل(Reducer)

اتصالات تبدیل

(Reducer)ردیوسر (کاهنده) یکی از انواع اتصال هاییاست که دو لوله با قطرهای متفاوت را به هم وصل می‌کند که برای به وجود آوردن دامنه گسترده‌تر و منعطف‌تری از اتصالات بین لوله‌ها استفاده می‌شود. ردیوسر ها(reducer) با جنس های گوناگون وابسته به نوع کاربرد تولید میشوند و در ابعاد متریک و اینچی تولید میشوند. مواد گوناگونی در ساخت کاهنده ها مورد استفاده قرار میگیرند.فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، فولاد الیازی، الیاز تیتانیوم، مس، نیکل، چدن، برنج، برنز،لاستیک از موادی هستند که در ساخت ردیوسرها(reducer) استفاده می‌شود.که مقاومت به خوردگی و طول عمر به مواد سازنده آن بستگی دارد.

اتصال تبدیل در لوله های گازی کاربرد بسیار مهمی دارد. تبدیل فلزی به نام های تبدیل گازی و تبدیل جوشی نیز شناخته می شود. و مناسب زمانیست که اتصالی با سایز نا هماهنگ بر سر راه است و موجب برقراری ارتباط آنها می باشد.از اين نوع اتصالات براي جاهايي كه نياز به کاهش قطر باشد استفاده مي شود وبه دو شكل زير ساخته مي شود:

کاهنده هم مرکز(reducer concentric) 

ردیوسرهای هم‌مرکز ، لوله های دارای اندازه‌‌های نابرابر را به هم متصل می‌کندکه اکثر آن ها به اين صورت ساخته مي شود.ردیوسرهای هم‌مرکز برای اتصال لوله به لوله‌ی دیگر که در راستای هم می‌باشند ،قرار می‌گیرد.انتقال در ردیوسر هم‌مرکز به صورت مخروطی می‌باشد.که به علت قطر متفاوت ردیوسر ایجاد می‌شود.

 کاربردهای ردیوسرهای هم‌مرکز

جریان مطبوع بین لوله و پمپ

از ردیوسرهای هم‌مرکز برای انتقال مایعات و مایعات ساینده استفاده می‌شوند.

برای انتقال سیال بین لوله با اندازه های متفاوت و فلنج‌ها که حفاظت از سایش اهمیت دارد ،استفاده از ردیوسرهای هم‌مرکز ایده‌آل می‌باشد.

در تخلیه پمپ نیز از ردیوسرهای هم مرکز استفاده می‌شود.

کاهنده غير هم مرکز(reducer eccentric )

برای محل هایی که نیاز به تخلیه سسیتم در مسیر افقی باشد.ويا محدوديت از نوع هم مرکز باشد از کاهنده غیر هم مرکز استفاده می شود.

کاربرد ردیوسرهای غیرهم‌مرکز

نگه داشتن (اتصال)لوله‌های بزرگ و کوچک به یکدیگر

کاهش صدا و ارتعاش به طور همزمان

نیاز به فضای کمتری برای نصب دارد

صدا و نویز ناشی از سیال را از طریق دیواره‌ها جذب می‌کند.

آشفتگی کم‌تر و در نتیجه در مسیر جریان تخریب ایجاد نمی‌کند.